O podvodním hokeji

Podvodní hokej je kolektivní bezkontaktní sport, který vznikl v 50. letech ve Velké Británii, odkud se přes Austrálii rozšířil do celého světa.
V roce 1954 ho jeho zakladatel Alan Blake začal hrát s potápěči jako variantu zimního tréninku. Tehdy nazývaný Octopush hrálo 8 hráčů a tlačili (push) olověné závaží do soupeřovy brány. Nápad se osvědčil a dostal se do Austrálie, kde ho přetvořili v dnešní podobu podvodního hokeje.

Hraje se s 1300 g těžkým pukem v 25m bazénu s hloubkou mezi 2-3 metry v 10členném týmu, z něhož 6 hráčů aktivně hraje a 4 střídají. Hra trvá 2×15 minut a vítězí tým, který soupeři vstřelí více gólů.
Hráči jsou vybaveni ploutvemi, potápěčskou maskou, šnorchlem, čepicí s ochranou na uši, ochrannou rukavicí a speciální hokejkou. Protože se jedná o bezkontaktní sport, hráči se nesmění jakkoliv strkat, vrážet do sebe, ani si záměrně překážet. Na hru ve vodě dohlížejí 3 rozhodčí, kteří hru v případě faulu zastaví a udělí faulujícímu týmu trest. Tím je většinou posun puku o 2 metry směrem k bráně faulujícího týmu. V případě větších nebo záměrných provinění může dojít i k vyloučení hráče.
Tým hraje v domluvené formaci, ve které má každý hráč svojí pozici. Mezi standardní pozice (záleží na formaci) patří útočník (forward), záložník (half-back/wing), center, obránce (back). V podvodním hokeji tedy není žádný brankář, který by puk chytal. Všichni mají stejné pravomoci, a to dotýkat se puku pouze hokejkou. Hraní jinými částmi těla nebo výstroje se považují za faul.

Na začátku hry jsou oba týmy na kraji bazénu u své brány a puk je uprostřed hracího pole. Po signálu rozhodčího se oba týmy rozplavou k puku a zpravidla útočník má za úkol být u puku jako první a získat jej pro svůj tým.
Protože se hraje na nádech, žádný z hráčů nedrží puk dlouho a je nutné, aby byly hráči v týmu sehráni a drželi své pozice. Oproti pozemním sportům není pod vodou možné na sebe zavolat a říct si o přihrávku. Hra je velmi dynamická, hráči si velmi často střídají puk, protože potřebují na hladinu pro vzduch. Běžná doba držení puku jedním hráčem je kolem 7-10 vteřin. Hráči mohou střídat se svými 4 náhradníky kdykoliv za hry. Padne-li gól, vrátí se oba týmy ke své bráně a puk je rozhodčími umístěn zpět doprostřed.

Pravidla

Svazek 1 – Požadavky na hrací plochu

Svazek 2 – Pravidla hry